Co mě k tomu vedlo
Obr. 1 - Napřed závěr, mám rád, když to i vypadá. |
Jako konstruktér a věčný bastlíř raději zvolím, přijít si na to sám a zkrátka je pro mně Ta cesta cennější než konečný zisk. A tak jsem se do toho pustil.
Na internetu je mnoho článků, koukněte pak do odkazů na konci.
Krystaly a sortování
Tedy základ je mít vhodné krystaly, s malým rozptylem sériového rezonančního kmitočtu, pokud možno podobným sériovým odporem (tedy jakostí Q) a podobnou sériovou indukčností, tolik z literatury a různých článků. Hlavně ať je z čeho vybírat.Já jsem koupil pytlík s 200 krystaly 9 MHz v pouzdru HC-49S na Ebay asi za 120 Kč i s poštovným z Číny. Z takového množství už snad něco vyberu a taky že jo. Jak sortovat krystaly a zjistit o nich něco více, to se ptejte strýčka Googla. Metod je více a já na to šel oklikou. Nejdřív jsem stavěl, tedy spíše bastlil Wobler. O něm napíšu někdy příště, ale v podstatě jde o DDS modul AD9850 a LOG Detektor AD8307, jeden vývojový modul od ST a trocha programování.
Já si naprogramoval měření krystalů 3 dB metodou. Ta je popsaná celkem hezky, pokud máte měřící přístroje alespoň trochu zkalibrované, pak s tím dokážete naměřit a následně dopočítat celý sériový obvod krystalu (Rs, Ls, Cs). Paralelní obvod a tedy paralelní kapacitu jsem nedal. Všechny články ukazují paralelní rezonanci hned vedle sériové jako obrácený Peak k té sériové (průběh impedance a tedy průchozího útlumu), ale já ji na křivce prostě nemám. Zmíněný AD8307 má dynamiku kolem 80 dB, ale ten ji nezjistil (je to dost věc zapojení měřicího obvodu a citlivosti).
Každopádně, změřil jsem 200 ks krystalů a z nich vybral cca 14 ks s rozptylem +/- 10 Hz (opět na doporučení z internetu).
Pro představu, krystal v HC-49S pouzdru, který na sobě měl 9.000 MHz hodnotu, měl průměrně tyto parametry:
Ls = 40 uH, Cs = 7,9 fF, Rs = 17 Ohm a sériová rezonance fs zhruba 9.998.160 Hz.
Paralelní kapacitu Cp jsem jen nastřelil, prí se pohybuje cca kolem 3-5 pF, já zvolil 3,5 pF (nic extra kritického).
Soudím, že není důležité, jestli váš čítač má nějakou konstatní odchylku +/- 100 Hz, hlavně, když bude konstantní chyba pro všechny změřené krystaly, bastlení na přesnost to není. Někdo může namítat, že to důležité je, ale typ filtru, který jsem vybral pro zapojení, nepočítá s dolaďováním fs u jednotlivých krystalů pomocí sériové kapacity Viz obr.2.
Obr. 2 - Principiální schéma QER topologie filtru |
Filtr QER (G3UUR)
Tohle zapojení je z pohledu jednoduchosti pro konstrukci úplně perfektní. Krom krystalů jsou v zapojení příčné kondenzátory k zemi vždy o stejné hodnotě.Mám sice ambice si filtr vypočítat kompletně sám, ale času už méně. Proto jsem šáhnul pro pomoc a vybral jeden prográmek (viz odkazy), který to udělal za mě. Takže krystaly mám, orientačně jejich parametry taky a prográmek pro šířku pásma na 3 dB vyhodil hodnotu cca 36 pF, ale já ji zaokrouhlil na 39 pF. Další užitečnou informací je vstupní/výstupní impedance filtru. Moje byla cca 230 Ohm.
Prográmek umí počítat i klasický fitr s krystaly typu Chebyschev a k němu generuje simulační soubor .cir vhodný např. pro LTSpice simulační program. QER filtr neumí, ale soubor je v podstatě textový zápis a není složité si zapojení přepsat podle schématu a simulovat filtr. Mně to přišlo užitečné, protože pohrát si se změnou kapacity neslo zajímavé poznatky. Zjistil jsem, že změna kapacity o 3 pF odpovídala změna šířky pásma cca o 100 Hz. To se mně později stalo užitečnou znalostí.
Filtr jsem složil z 12 krystalů a přizpůsobení na 50 Ohm jsem udělal pomocí dvou balunů 1:4. Já měl hotové součástky s baluny od několika výrobců a přesným dotažením impedance jsem se netrápil.
Obr. 3 - Provedení filtru - strana krystalů a impedančních transformátorů |
Obr. 4 - Provedení filtru - strana spojů |
Bohužel nemám uložené první měření, ale přeslechy z jednoho konce filtru na druhý byly asi -35 dB, proto na fotografiích vidíte příčku ještě dělenou mezi plechy, které odstíňují jednotlivé vývody krystalů a celkový prostor z jednoho konce filtru na druhý. S hodnotou 39 pF, měl filtr šířku 3 kHz, zvlnění filtru skoro 3 dB. Proto jsem ke každému kondenzátoru dopájel dvojici 10 pF + 4.7 pF a výsledek se podívejte sami. Ještě doplním, můj Wobler - udělej si sám - jsem podrobil porovnání na profi přístrojích od Rohde&Schwarz (více jak 2 roky mých výplat) a není to vůbec špatné.
Obr. 5 Wobler (OK2MTW bastl) - 12X QER Filter
Obr. 6 - Tracking generator a Spektrální analyzátor (první údaj v pravém horním rohu udává půlku pásma pro 3 dB (výkonové) a průchozí útlum. |
Wobler mám ujetý o 7 Hz, a měření výkonu na 50 Ohmech v dBm o méně jak 0,5 dB. Tož posuďte sami.
Takže na závěr
První pokus s výrobou filtru je excelentní. Z dvouset krystalů mám minimálně 2 sady krystalů na další hrátky a přiznám se, že telegrafní filtr bude další na řadě. Taky mě láká vzít vhodné varikapy, vyvést je nejdříve na řadu trimrů k pohrání si a následně na výstupy DA převodníků a pohrát si znovu, ale digitálně.Filtr jsem nijak nedolaďoval, krom malé změny kapacity a protože použité krystaly mají nějaký rozptyl, pak by výsledek po doladění mohl být ještě lepší. QER filtr by měl umožňovat zvlnění snížit až na 0,3 dB.
Porovnával jsem svůj výsledek s komerčními filtry (např. v GESu) a tento bastlík by v profi řešení vyšel kolem 5000 Kč. Jsem spokojený a rádioamatérskému bastlení zdar.
73 Martin OK2MTW
Obr. 7 - Rád si s tím hraji na závěr, i když to bude schované pod deklem. |
Zajímavé odkazy ke čtení nastudování ale také filtraci informací
Ně vše co je tam uvedeno je úplně správně, ale mně to dovedlo ke zdárným výsledkům.
[2] https://sq2gxo.wordpress.com/2010/04/05/crystal-ladder-filters-i-software/
[3] http://www.giangrandi.ch/electronics/crystalfilters/xtalladder.html
[4] http://www.changpuak.ch/electronics/Quartz_Crystal_Filter_Designer_1.php
[5] https://www.arrl.org/files/file/QEX_Next_Issue/Nov-Dec_2009/QEX_Nov-Dec_09_Feature.pdf
No comments:
Post a Comment