Co mě k tomu vedlo
V předchozím příspěvku o krystalovém filtru jsem se zmínil, že jsem si musel zbastlit Wobler pro měření krystalů a následně i filtrů. Hold, když chcete něco tvořit, musíte mít vybavení a to chce buď peníze (mám malého prcka ;-) ), nebo to mít v práci (už dlouho nemám) a nebo si to postavit svépomocí.
Už dlouho si pohrávám s programováním vývojového kitu od ST s nádherným grafickým displejem a spoustou velmi poučných příkladů přidaných ke knihovnám driverů. Navíc ST ke svým balíčkům s HAL drivery má i zdarma k použití grafickou knihovnu od Segger emWIN a to pro mně neprofesionála byla výzva.
Tedy co jsem dal do kupy
Ještě poznámku, kompletní schéma u mně zatím nehledejte. Principiálně to je skoro katalogové zapojení jednotlivých modulů a trochu stínění a filtračních kondenzátorů.
Obr.1 - napřed funkční závěr, ale pořád ještě nedotažený. |
Takže co jsem k tomu použil a co dělá tu největší muziku:
1. DDS Modul s AD9850 (v rozsahu 100 kHz až 45 MHz)
2. Logatitmický detektor (zesilovač) s AD8307 (skvělý obvod, skoro bez nutnosti kalibrace)
3. Discovery Kit STM32F469i s velkým Touch LCD
To je celé, už zbývá jen několik pasivních součástek, konektorů, vytuněné stínění detektoru a pro programátory amatéry jako já, spousta trpělivosti s učením se novým věcem. Abych nezapomněl, tolerantní manželku ... bylo to mnoho večerů.
Takže něco málo k poznatkům s obvody.
AD8307
Tohle je krásný obvod od Analog Device. Dá se koupit za slušnou cenu přes Ebay asi 150 Kč z Číny i s poštovným za 10 ks.
Má dynamický rozsah až 80 dB a strop je na cca 15 dBm při 50 Ohmech na vstupu.
Použil jsem prakticky katalogové zapojení. Jediný rozdíl je, že jsem se mnohem víc hrál se vstupním napájecím filtrem a filtrem na měřicím výstupu. Pokud chcete měřit zvlnění filtrů pod 2 dB, pak každý šum přináší nepříjemnosti.
Na začátku jsem obvod přímo připojil na AD převodník toho STčka. To byla chyba, protože jsem nekontroloval zatížení, není to PIC, u kterého jsem to nikdy neřešil. Tak jsem tam přidal sledovač s operákem a dalším filtrem na výstupu. Mám tam primitivní RC členy jako dolní propusti. POZOR, potřebujete dostat stejnosměrnou složku až k ADC.
Filtry a oddělení pomůže, ale ne dost. Aby jste se při zkratování vstupu (myšleno třeba na konektoru s 5 cm kabelu (koaxu)) dostali na minimální citlivost detektoru, musíte je pořádně odstínit od okolí a tuplem od těch digitálních signálů z ST, které září od několika kHz až po stovky MHz. Kousek pocínovaného plechu to zvládne.
To hlavní k tomuto obvodu ale teprve přijde. Obvod má kalibrovaný výstup, kdy zhruba 1 dB změny = 25 mV změny na výstupu. Celkem to i sedí, pokud nepotřebujete velkou přesnost a absolutní měření. Více vás pak odkážu na datasheet obvodu a strýčka Googla.
Šum však na vstupu AD převodníku stejně zcela nezmizí, tak jsem použil systém průměrování, cca 250 - 1024 měření na jednom kmitočtu, podle potřeby a zobrazovaném detailu a ochotě čekat na jeden přeběh generátoru. Jak to nastavit je na samostatný článek, a to je na déle.
Systém jak změřenou hodnotu dopočítat v prostoru lichoběžníku (kalibrační body) mně taky dal zabrat, je to krásná středoškolská matematika a trpělivost. Podotýkám, že hodnota s kmitočtem není konstantní. Možná to sem někdy doplním.
AD9850
DDS obvod od Analog Device na modulu z Ebay. Obr.2 - Modul DDS z Ebay |
V jisté dávce nadsazení se jedná o digitálně řízený oscilátor s možností jemného krokování po méně než jednom Hz. Řízení není složité, s použitím SPI sběrnice to je není nic složitého. Má na sobě dolní propust pro odfiltrování taktovacího kmitočtu a máte sinusový výstup. Cca 1 den mně trvalo jej rozchodit podle datasheetu s nadsazeným časováním a asi 3 dny jsem to ladil na co nejrychlejší přenos datového slova. Mám totiž i ambice jej digitálně modulovat. To je ale úplně jiná story.
Tento obvod má cca -10 dBm výstup (50 Ohm) a to pro mnoho aplikací úplně stačí. Já si jej ještě trochu přitlumil napěťově řiditelným Attenuátorem, hezký vzorek získaný při troše googlování.
Je řízený napětím na jednom pinu v rozsahu 0V - 3,3 V co dá pin procesoru. Při plném otevření měl kolem 3 dB průchozí útlum.
Jak moje bastlení dopadlo
Fotky už říkají vše. Každé (neestetické) zvěrstvo mělo důležitý posun v úrovni šumu, tak prosím o ohled. Obvykle mám raději víc estetiky u vlastních věcí.Obr. 3 - Wobler ze předu a detail při měření mého prvního krystalového filtru |
Obr.4 - Pohled zezadu - nad modulem je kovová kostička toho attenuátoru. Vpravo u toho černého konektoru je schovaný ten detektor s AD8307; operační zesilovač je pod deskou. |